
Jakość powietrza, pomimo obecnego kryzysu energetycznego, bardzo często gości wśród głównych tematów środowiskowych na pierwszych stronach gazet czy portali internetowych. Między innymi wzrost cen mediów, szczególnie energii elektrycznej i gazu, przyczynił się do opóźnienia w czasie odejścia od gospodarki opartej na paliwach stałych. Pomimo tych trudności, temat likwidacji starych, niskosprawnych kotłów na paliwo stałe i zastąpienie ich nową, “czystą” formą źródła ciepła wciąż jest aktualny.
Aktualizacja Krajowego Programu Ochrony Powietrza
Ostatnia aktualizacja Krajowego Programu Ochrony Powietrza, która wyznacza średniookresową strategię poprawy jakości powietrza w Polsce, nadaje priorytety kilku kierunkom interwencji. Krótko, średnio i długofalowa polityka aktualizacji skupia się na podjęciu takich działań, które będą miały wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego oraz transportu drogowego. Jednym z kierunków interwencji Krajowego Programu Ochrony Powietrza jest zwiększenie udziału czystej energii przez rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwiększenie udziału OZE w gospodarstwach domowych poprzez realizację działań promujących ich wykorzystanie, w tym regulacji, które ułatwią przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej, rozwój magazynów energii elektrycznej i cieplnej, to niektóre z działań wskazanych w Krajowym Programie Ochrony Powietrza do podjęcia do 2025 r. Działania wskazane w Krajowym Programie Ochrony Powietrza, przewidziane w dłuższej perspektywie 2030-2040 to m.in. rozwój i wsparcie ciepła systemowego przy jednoczesnym prowadzeniu zazieleniania lub rozwój lokalnych biogazowni rolniczych, wysypiskowych, ściekowych, w których następowałaby produkcja biogazu o parametrach dostosowanych do potrzeb lokalnych odbiorców.
Rozwój ciepła systemowego jednym z kierunków interwencji
Przy wymianie źródła ogrzewania z węglowego na ekologiczne jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, które funkcjonują na dużą skalę, jest podłączenie do ciepła systemowego. Jego rozwój i wsparcie są niezwykle istotne z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, który jest zobowiązany zapisami aktów prawa miejscowego, w tym uchwały antysmogowej, do wymiany systemu grzewczego z nieekologicznego na takie, które będzie spełniało wymogi tych aktów.
Dotacje celowe na poprawę jakości powietrza
Na szczęście przeciętny Kowalski nie jest pozostawiony sam sobie w finansowaniu całego przedsięwzięcia wymiany pieca. Rządowy program Czyste Powietrze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właścicieli starych, nieefektywnych i nieekologicznych kotłów. Dofinansowania do wymiany pieców są możliwe również dzięki wsparciu gmin, które przygotowują dedykowane programy dla swoich mieszkańców. Każde miasto ma za cel poprawę jakości powietrza i wzrost komfortu życia mieszkańców.
Dobry plan wymiany kotłów to podstawa
Narzędziem, które wspomaga urzędy miast i gmin w zaplanowaniu najlepszego pod kątem ograniczenia emisji zanieczyszczeń planu wymian pieców, jest aplikacja System Optymalizacji Wymiany Ogrzewania. System Optymalizacji Wymiany Ogrzewania to narzędzie wspierające i rekomendujące najbardziej efektywne ekonomicznie inwestycje wpływające na jakość powietrza pod kątem efektu ekologicznego oraz zmniejszenia narażenia ludności na negatywne skutki tzw. niskiej emisji.
Możliwości, jakie daje System Optymalizacji Wymiany Ogrzewania:
- generowanie wyników o dużej pewności co do skutecznego ograniczenia zanieczyszczeń w powietrzu, w szczególności rocznych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5;
- wskazanie z dużą pewnością miejsc newralgicznych, od których powinno się rozpocząć inwestycje, a także mających większy wpływ na wysokie stężenia roczne pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5;
- wskazanie zoptymalizowanych metod inwestycyjnych pod kątem osiągnięcia jak najlepszego efektu ekologicznego względem kosztów;
- podejmowanie optymalnych decyzji inwestycyjnych;
- transparentność w podziale wydatkowanych środków poprzez wskazanie priorytetów ekologicznych.
Narzędzie wspiera efektywną wymianę starych kotłów na te spełniające wymagania aktów prawnych, w tym uchwały antysmogowej. Dzięki złożonym obliczeniom matematycznym z dużą pewnością jest w stanie wskazać miejsca, w których wymiana pieców w pierwszej kolejności przyniesie największy efekt ekologiczny. To jest w dzisiejszych czasach niezwykle cenne.
Autor: Dorota Kusek
Zobacz również:
Przeczytaj także: