
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, daje samorządom tylko 12 miesięcy, tj. do 6 września 2020 r. na dostosowanie obecnych uchwał do zmienionych przepisów, w tym uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Do 6 września 2020 r. regulaminy te muszą być zmienione lub sporządzone na nowo.
Jak utrzymać czystość i porządek – dylematy gmin
- Czy określić w regulaminie definicję selektywnego zbierania i przydomowego kompostowania?
- Jak zróżnicować stawki dla poszczególnych nieruchomości?
- Czy zbierać odpady biodegradowalne w PSZOK?
- Czy opracowując strategię gospodarki odpadami w gminie skorzystać z gotowych narzędzi jak nowe wzory deklaracji, czy kalkulatory do wyliczenia stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych?
- Czy może skorzystać z kompleksowego wsparcia w osiągnięciu poziomów odzysku i recyklingu oraz we wdrożeniu i elektronicznym monitorowaniu ekonomicznie uzasadnionej cyrkulacyjnej gospodarki odpadowej w gminie?
- Kiedy zamówienie publiczne na odbieranie odpadów komunalnych gmina musi udzielić w drodze przetargu, a kiedy zamówienie może być z wolnej ręki, a także co z dotychczasowymi umowami?
- Czy i od kiedy właściciele nieruchomości niezamieszkałych mogą dobrowolnie przystąpić do gminnego systemu odbierania odpadów?
Wątpliwości te może rozwiać przeprowadzony audyt obecnego systemu w gminie. Nie wiesz od czego zacząć? Zapoznaj się z propozycjami naszych rozwiązań, a kampanie informacyjno-edukacyjne zwiększające motywację mieszkańców do segregowania odpadów będą już tylko przysłowiową kropką nad “i”.
Autor: Danuta Wunschik
Przeczytaj także: