Nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska
Z początkiem 2025 r. wchodzą w życie nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska, wyższe w stosunku do 2024 r. o 11,4%. Wynika to ze wzrostu średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w porównaniu do 2022 r.
Nowe stawki opłat środowiskowych znajdziesz w załącznikach do obwieszczenia.
Podział stawek opłat za korzystanie ze środowiska
W załącznikach do powyższego obwieszczenia znajduje się następujący podział stawek opłat środowiskowych:
- Stawki opłat za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza:
- Tabela A - jednostkowe stawki opłaty za gazy czy pyły wprowadzane do powietrza.
- Tabela B - jednostkowe stawki opłaty za gazy wprowadzane do powietrza powstające przy przeładunku benzyn silnikowych.
- Tabela C - jednostkowe stawki opłaty za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z kotłów o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW opalanych węglem kamiennym, koksem, drewnem, olejem czy paliwem gazowym, dla których nie jest wymagane pozwolenie na wprowadzanie gazów bądź pyłów do powietrza albo pozwolenie zintegrowane.
- Tabela D - jednostkowe stawki opłaty za gazy czy pyły wprowadzane do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych.
- Tabela E - jednostkowe stawki opłaty za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z chowu czy hodowli drobiu.
- Stawki opłat za umieszczanie odpadów na składowisku (stosuje się je także do naliczania opłat podwyższonych oraz kar za naruszenia przepisów dotyczących gospodarki odpadami).
Ważne zasady dotyczące naliczania opłat za korzystanie ze środowiska
Nie masz obowiązku wnoszenia opłat środowiskowych, jeżeli ich roczna wysokość nie przekracza 800 zł. Co więcej, jeśli opłata za dany rodzaj korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie musisz nawet składać wykazów opłatowych.
Brak wymaganego pozwolenia na emisję gazów lub pyłów do powietrza spowoduje, że Twoje przedsiębiorstwo zostanie zobowiązane do wniesienia opłaty podwyższonej o 500% w stosunku do stawki podstawowej.
Kto ponosi opłaty środowiskowe?
Obowiązek wniesienia opłat za korzystanie ze środowiska dotyczy:
- prowadzących instalacje - za emisję zanieczyszczeń do powietrza;
- posiadaczy odpadów - za składowanie czy magazynowanie odpadów;
- podmioty, które przekazały odpady podmiotowi nieposiadającemu zezwolenia;
- osoby fizyczne - w zakresie korzystania ze środowiska wymagającego pozwolenia na wprowadzanie substancji do środowiska.
Jak i gdzie składać wykazy opłatowe?
Podmioty korzystające ze środowiska są zobowiązane do przekazania marszałkowi województwa wykazów z informacjami potrzebnymi do ustalenia opłat za poprzedni rok. Wykazy opłatowe sporządza się na formularzach zgodnych z obowiązującymi wzorami.
Jeśli papierowe wypełnianie wykazów opłatowych zajmuje Ci zbyt dużo czasu, generuje problemy z pozyskaniem jednolitych danych lub obawiasz się, że tą metodą popełnisz błąd, który może mieć negatywne skutki dla Twojego przedsiębiorstwa i bezpośrednio wpływać na Twoją pracę, to mamy dla Ciebie rozwiązanie.
Przetestuj aplikację Zarządzanie emisją do powietrza, przy pomocy której wykorzystasz wprowadzone do aplikacji dane, aby łatwo przygotować wymaganą prawem sprawozdawczość środowiskową. Zaoszczędzisz czas, generując raporty, które posłużą do sporządzenia sprawozdań i wykazów opłatowych za emisję gazów czy pyłów do powietrza.
Zachęcamy również do przetestowania aplikacji Zarządzanie gospodarką odpadową, w której znajdziesz aktualne stawki opłat za umieszczenie odpadów na składowisku, dzięki którym poprawnie i szybko wyliczysz wysokość opłat. Przekonaj się o wygodzie pracy na oprogramowaniu zintegrowanym z Bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Usprawnij codzienne uzupełnianie kart przekazania odpadów oraz zautomatyzuj sporządzanie kart ewidencji odpadów.
Nowe stawki opłat środowiskowych na 2025 r. oznaczają nieco wyższe koszty dla przedsiębiorców i podmiotów emitujących zanieczyszczenia lub zarządzających odpadami. Zapoznaj się ze szczegółowymi tabelami stawek i odpowiednio przygotuj się do naliczania opłat za korzystanie ze środowiska oraz przekazywania wymaganych informacji do urzędów marszałkowskich.